TEMİZLİK ESNASINDA KULLANILAN EKİPMANLAR:

temizlik makinasıMakinalar:

Vakum makinası
İki veya üç motorlu olanları farklı işlerde kullanmak için değişik marka ve modelleri olabilmektedir. Genellikle inşaat sonrası temizliklerde veya tadilat görmüş mekanların temizliklerinde kullanılır ıslak kuru çekim yapabildiği için zemin temizliklerinde yerdeki suyu vakumlamak için tercih edilir. Yangın sonrası temizliklerde kurumları vakumlamak içinde kullanılır. elektrikli süpürge
Elektrik süpürgesi
Değişik marka ve modellerde torba filitreli veya su filitreli olarak ev temizliklerinde tercih edilir. küçük çaplı ofis temizlikleri veya işyerleri temizliklerinde de kullanılır. Su filitreli olanlar toz çıkartmaması nedeniyle daha etkindir.

mec makinası, zemin temizleme

Zemin temizleme
Zemin temizlikleri cila yapma ve cila çıkarma işleri halı yıkama işlerinde kullanılır. Tırtırlı zemin işlemelerinde temizliği etkilidir. Parke laminat lamine gibi ahşap temizliklerinde kullanılmaz. Genellikle geniş alanlarda etkin bir kullanımı vardır evlerde tercih edilmez. Değişik aparatlar yardımı ile bahsedilen işlemler yapılır.

Buharlı temizlik makinası yapan şirketlerBuhar makinası
Geniş bir kullanım alanı vardır.etkili olduğu yerler banyo tuvalet temizliklerinde sıcak buhar hijyen sağlar. Derz arası temizliklerde, kalorifer peteklerinin temizliklerinde el ile ulaşılamayan dar alan temizliklerinde etkilidir. Genellikle kullanılır vaziyetteki ev temizliklerinde tercih edilir

koltuk yıkama izmirKoltuk yıkama makinası
Koltuk yıkamalarda ve su baskınlarında halı ve zemin üzerindeki suyu çekmek için kullanılır halı yıkamalarında vakum olarak da kullanılabilir pis ve temiz su tankları mevcut olup taziykli su verebilir.

 

taziykli su veren makinaSu jeti (Tazyikli su püskürtme)
Genellikle yangın sonrası temizliklerde eğer zemin ahşap değilse kullanılır .Tavan temizliği atıl yerlerin temizliği fabrika temizlikleri,endüstriyel temizliklerde kullanılır.plastik doğramalı iş yeri duvar temizliklerinde de kullanılabilir.

 

Aparatlar:

cam çekeceğiCam Çek-Çek ( Cam Sileceği)
Cam temizliğinde peluş ile ovulan camı temizlemek için kullanılır ayrıca düz duvar silimlerinde de kullanılmaktadır.

 

 

uzatma çubuğuTeleskopik uzatma
Cam temizliğinde yüksek alanların temizliği için deterjanlı suyu cama sürmek veya cam temizliği için gerekli işlemi yapmak için kullanılan bir aparattır. Duvar silimlerinde de aynı amaç ile kullanılır

 

yer ve cam kazıyıcılarKazıma aletleri
Yer kazıma ve cam kazıma olarak iki farklı türü vardır.Cam kazıma aparatı cam üzerindeki boya ,harç ,silikon kalıntılarını cama zarar vermeden çizmeden temizler Yer kazıma aparatı ise zeminlerdeki inşaat artıklarını zemine zarar vermeden kazımaya yarar. Ahşap zeminlerde kullanılmaz.

cila pet tutucusuPet tutucu ve pet (Zemin temizlik)
Zemin temizleme makinasının aparatlarıdır. pet tutucu cila petini veya cila telini kullanmak için  aracı bir alettir. Cila petleri; cila yapmak yapılan cilayı parlatmak veya zemindeki cilayı sökmek için kullanılan parçalardır. Bazı pet ler zemini temizlemek için de kullanılır.

Temizlik Bezleri:

microfiber temizlik beziMikro fiber bezler
Genellikle toz almak için kullanılır.İnşaat sonrası temizliklerde veya tadilattan çıkmış seramik fayans temizliklerinde inşaat artıkları alçı tozlarının kusmaması için kullanılır.

 

pamuklu cam temizlik beziPamuklu bezler
Suyu emmesi özelliği ile genellikle cam temizlikleri ve dolap içi temizliklerinde kullanılır. Top kumaş olarak alınır kullanılacak büyüklükte kesilir o haliyle bir kere yıkanır katlanır ve kullanıma hazır hale gelir. Yıkanmasının sebebi bez ilk haliyle tam olarak özelliğini yansıtamaz.

“Temizlik ekipmanları” için 12 yorum

Yorumlar kapalı.