LEKE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ

Leke Çıkarma Püf Noktaları Leke çıkarma yöntemleri ve leke temizleme ile ilgili olan bu paylaşımımız sadece tavsiye amaçlıdır. Çok çeşitli kumaş türleri olabildiği gibi farklı işlemlerden geçirdikten sonra yapılan bu uygulamalar istenilen sonuçları vermeyebilir veya istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Leke Çıkarma Püf Noktaları

 

Püf Noktaları
Leke Çıkarma

Ütü Sararması: 

Ütüde sararan elbise hemen oksijenli su ile silinirse sararan yerler kaybolur.(Alternatif)Ütünün sararttığı çamaşırın sararan kısmını nemlendirin. Üstüne mısır nişastası serpin. Sonra, bir bez aracılığıyla, nemli kısmı ütü ile kurutun. Leke yok olur.

Kahve Lekesi:

Yıkanabilir kumaşlarda kahve lekesini çıkarmanın en kolay yolu saf gliserin ile ovmaktır. Yarım saat bekledikten sonra her zamanki gibi yıkayın.

Kireç: 

Kaplardaki kireci temizlemek için kabın içine yumurta kabuklarını bırakıp kaynatın veya bir miktar sirke döküp kaynatın. Kireç’in yok olduğunu göreceksiniz

Kan Lekesi:

Kurumamış kan lekesinin üzerine biraz nişasta serpmek ve nişasta kuruduktan sonra fırçalamanız yeterlidir. Kurumuş lekeler için de bir litre suya katacağınız iki yemek kaşığı amonyak işinizi görecektir. Leke bu karışım ile fazla bastırılmadan
silinirse yok olacaktır.

Yağlı şişe :

İçinde yağ beklemiş şişeleri temizlemek için şişenin içerisine sirke ile parça halinde kaya tuzu atmalı ve iyice sallamalı. Bol su ile çalkaladıktan sonra şişeler ilk hali gibi olur.

Çay Lekesi:

Pamuklu ve yünlülerde: leke taze ise, ılık suya batırılmış bir bezle ovulur.Eskimiş ise, içine limon suyu katılmış ılık suda ıslatılmış bir pamuk parçası ile silinir.Ilık su ile çalkalanır.

Leke Çıkarma Püf Noktaları:

Yağ Lekesi:

Halınız yağ lekesi olmuşsa karbonatla bunu temizleyebilirsiniz.Yağın üstüne bol karbonat döküp, biraz ovmak yeter, kuruduktan sonra iyice fırçalayın. Lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

Mürekkep:

Kumaşlardaki tükenmez kalem lekelerini ispirtoyla silerek veya kumaşın o kısmını ispirtoya yatırarak çıkarabilirsiniz.

Ruj Lekesi:

Eğer yıkanmayacak kumaşınız ruj lekesi olduysa alkolle silerek kolayca çıkarabilirsiniz.

Ayakkabı izi:

Muşamba ve marleylerdeki ayakkabı izleri ile diğer lekeleri çıkarmak için tiner kullanılır. Tiner bulunmadığı zamanlarda ise sirke aynı işi yapacak güçtedir.

Yağlı Boya:

Yağlı boya lekelerinden kurtulmak için lekeyi eter veya asetonlu bezle silmeniz yeterli olacaktır.

Ter Lekesi:

Giysileriniz de oluşan ter lekelerini amonyak şişesinin ağzına tutarak temizleyebilirsiniz. Kokuyu ise yarım çay kaşığı sirke karıştırılmış suya batırılan süngerle silerek yok edebilirsiniz.Terleme lekesi beyaz kumaşta ise oksalik asitle silin, durulayın, sonra oksijenli su ile silin. Nazik kumaşta ise hafif amonyaklı veya limonlu su ile silin.Yünlü kumaşta Kumaşi birkaç saat sirkeli soğuk suda beklettikten sonra lekeyi temizleyebilirsiniz.Gömlek yakalarındaki kirleri gidermek için, gömleği makineye atmadan önce yaka kısmına sabun sürüp 15 dakika bekletin.

Şarap Lekesi:

Şarap lekesi taze ise lekeye tuz dökülür .Eğer leke beklemiş ise oksalik asit veya amonyak çözeltisi ila leke yok edilebilir. Eğer lekeleri temizledikten sonra o bölgede renk açılması var ise o bölge seyreltik asetik asit çözeltisine batırılmış sünger ile silinirse rengin eski halini alması sağlanır.İpekli, yünlü kumaşlarınız baz çözeltilerinden, pamuklu, keten ve kenevir elyaf
ise asit çözeltilerinde zarar görmektedir.Organik leke çıkarıcılar (aseton, alkol, benzin, karbon tetraklorür, kloroform, eter) kullanıldıktan sonra bölge kuru bezle iyice kurutulmalıdır.

Fondöten Lekesi:

Elbisenizdeki fondöten lekesini, etere batırılmış bir bezle sildikten sonra sabunlu suyla yıkayın. Leke yok olacaktır.

Salça Keççap Lekesi:

Salça ve ketçap lekesini yok etmek için sıcak su ile gliserini eşit miktarlarda
karıştırın. Kumaşı bir saat boyunca bu karışımda beklettikten sonra her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın.

Tutkal Lekesi:

Tutkal lekelerini çıkarmak için, sirke ile ıslatıp, bol su ile durulanmalıdır. Yada  Tiner ile silinmeli onu da bulamazsanız yağ çöz ile de aynı işlemi yapabilirsiniz.

Leke Çıkarma Püf Noktaları:

Mum Lekesi:

Masanızın üzerine damlayan mumları çıkarmak için lekenin üzerine neft döküp 5 dakika bekleyin sonra nemli bir bezle silin. Yada tiner.

Yumurta Lekesi:

Yumurta lekesini çıkarmak için önce soğuk suda bekletmeli sonra ılık sabunlu suda yıkamalısınız.

Balık Kokusu:

Balık kokusunu çıkarmak için yıkama suyunun içine bolca kahve telvesi atın. Sonra bolca durulayın.

Ceviz (Taze ceviz):

Taze ceviz lekesini elden çıkarmak içi, eller önce bir – iki dakika sirkeye batırılmış bir pamukla ovulur, sonra soğuk suyla ovulur ve yıkanır.

Pas Lekesi:

Çamaşırdaki pas lekesi için lekenin üzerine limon damlatılır ütülenir.

Zeytin Yağı:

Zeytin yağı lekesini çıkarırken bir lokma ekmek içi yuvarlanıp lekenin üzerine gezdirilmelidir. Tuz dökülerek etkisi azaltılabilir.

Beyaz kıyafet Lekeleri:

1. Yöntem 

Geniş bir kaba 2 litre kaynamış su dökün. Üzerine 3 limon sıkıp, 1 yemek kaşığı tuz ve 1 çay bardağı çamaşır deterjanı katın. Kıyafetinizi en az yarım saaat bekletin ve temiz su ile durulayıp kuruması için asın.

2. Yöntem 

Lekeli bölgeye bir yemek kaşığı karbonat dökün. Limonun yarısını karbonat döktüğünüz lekeli bölgenin üzerine kapatın ve 20 dakika bekletin. Sonrasında su ile yıkayın.

3. Yöntem 

İki tane limonu kesip kaynar su dolu bir kaba atın. Beyaz kıyafetlerinizi bu kaynar suyun içine koyun ve 40 dakika bekletin. Sonrasında çamaşır makinesinde uygun programda yıkayın.

4. Yöntem 

Bu yöntem daha hassas kumaşlarda kullanılmalı.

3-4 litre suya 1 çay bardağı çamaşır deterjanı ile 1 çay bardağı hidrojen peroksidi ekleyin. Çamaşırınızı yarım saat bu suda bekleyip sonrasında iyice durulayın.

5. Yöntem 

Bu yöntem diğerlerinden daha kuvvetlidir, o yüzden daha zorlu lekelerde tercih edilebilir.

1 çay badağı hidrojen peroksit ile 4 damla amonyağı 1 litre suya ekleyin. Kıyafetinizi 10 dakika bu karışımda bekletin ve sonra iyice durulayın.

6. Yöntem 

1 litre sirkeye 2 çay bardağı kadar beyaz sirke ekleyin ve kıyafetinizi bu karışımda en az yarım saat bekletin. Lekeli bölgenin üzerine doğrudan beyaz sirke döküp öyle de karışıma atabilirsiniz.