Baca temizliği İzmir

su-deposu-temizlikBaca temizlikleri neden yapılmalıdır

Baca temizleme izmirde ihmal edilen bir konudur.Havaların fazla soğuk olmaması ve kış mevsiminin kısa sürmesi izmir’de baca temizliğini geri plana itmektedir. Evlerimizde mutfak aspiratörü ve bacalarda biriken is ve kurumlar yağlıdır ve zaman zaman tutuşur ve potansiyel yangın tehlikesi oluştururlar. Oluşan bu yağlı kurumların tutuşmasına baca yangınları denir ve baca yangınları kolayca  bina yangınlarına dönüşür. Ayrıca bacalarda biriken kurumlar bacanın çekişini azaltır ve fazla yakıt kullanımına neden olur. Baca temizlemeyi izmir’de itinayla yapan firmamız hemşerilerimizi bilinçlendirmek için elinden geleni yapmaktadır. Bir başka neden ise gene hayati bir öneme sahiptir. Özellikle yakıt olarak kömür kullanılan bacalarda bacaların tıkanık olması dışarı çıkması gereken dumanı rüzgarın da etkisiyle daire içlerine vermesiyle zehirlenmelere yol açmaktadır. Hergün bu tip üzücü olayları basından izlemekteyiz

İzmir’de baca temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır.

baca temizliği izmir

baca temizliği izmir

Doğalgaz bacaları yılda bir, normal bacalar yılda iki, lokanta ve yemek fabrika bacaları ise 15 günde bir defa yetkili ve ehliyetli firmalara temizlettirilmelidir. Çatlak bacalar tamir ettirilmeli, tıkalı bacalar ise mutlaka açtırılmalıdır.

Baca yangınlarının önlenmesinde doğalgazın önemi

İzmirde baca temizliği doğalgaza geçildiğinden beri bir nebze rahatlamıştır.Doğalgaz temiz bir yakıt olduğu için yanmasından dolayı bacalarda is veya kurum oluşturmaz. Ancak yeni doğalgaz kullanıcıları, kullandıkları eski yakıtlardan dolayı bacalarda birikmiş olan kurum ve isleri temizlettirirlerse daha verimli ısınırlar. İzmirde Baca temizliğinin yaptırılması konusunda, müşterilere gönderilen tüm doğalgaz faturalarının ön yüzünde uyarılar bulunmaktadır. Bacaların temizliği ve standartlara uygunluğu hem tam yanma ile yakıt tasarrufu sağlar, hem de baca yangını çıkma ihtimalini ortadan kaldırır. Baca yangınlarının toplam yangınlar içindeki payı küçümsenemeyecek kadar fazladır. Doğalgazın yaygınlaşmaya başlamasıyla baca yangınlarının oranı düşmeye başlamıştır. 1991 yılında baca yangınlarının toplam yangınlar içindeki payı %30 iken, 1999 yılında bu oran %10′a inmiştir. Baca temizliği ihmal edilmemeli, yılda bir kez Ege temizlik ile irtibata geçilerek baca temizliği yapılmalıdır.

İzmir’de baca temizliği nasıl yapılmalıdır.

Doğalgazla kömürle Fuel-oilli odun Yakan soba, merkezi kazan, katkaloriferi, şofben gibi bacalı sistemlerde bacaya uygun çelik fırçalarla çatıdan veya çıkrıkla aşağıdan yukarıya baca şekline uygun  fırça yardımı ile baca içi fırçalanarak baca temizliği  yapılır.
Çelik fırça bacanın içinde bir kaç defa aşağıya kadar indirilip çekilir bu şekilde baca içi  kurum ve yabancı cisimlerden temizlenin kurum ve yabancı cisimler baca dibine indirilir. Çelik bacalarda en alt tarafa indirilen yabancı cisimler eğer bu cisimlerin dışarı çıkarılabilecek bir temizleme kapağı yoksa firmamızın deneyimli personeli tarafından uygun ekipmanlar ile alınır. Beton bacalarda kısmen tabanlarda demirden bir kapak vardır şönt bacalarda 2 veya 3 metre hazne bulunsa da ihtiyaç duyulduğu taktirde beton bacalara da  menteşeli kapak monte edilebilir. Ege temizlik İzmir baca temizliğinde güvenebileceğiniz bir kurumdur.
Bacanızı ne amaçla kullanırsanız kullanın mutlaka belirli aralıklarla temizletmelisiniz..

Şirketimiz baca temizliklerini İzmir’in tamamında yapmakla beraber Çeşme ,Foça ,Urla ,Aliağa, Söke, Tire gibi İzmir’in tüm ilçelerinde de yapmaktadır.

HEM HAYATINIZI KORUYUN HEM KAZANÇLI ÇIKIN

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.